Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym ze wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. Polska dokonała już wielu pozytywnych zmian w tym obszarze w ostatnich latach, wciąż jest jeszcze jednak wiele do nadrobienia.

Program dla urzędów

Baner reklamowy Programu

Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w urzędzie jest jednym z oczekiwań nowoczesnego społeczeństwa. Rozpoczęcie przyjmowania np. podatków i opłat w formie bezgotówkowej przekłada się na pozytywne postrzeganie urzędów, jako innowacyjnych i przyjaznych mieszkańcom.

Najważniejsze korzyści dla samorządów z wprowadzenia płatności bezgotówkowych to:

 • wygoda klientów,
 • sprawniejsza obsługa przez urzędników, ale również usprawnienie prac całego urzędu,
 • mniejsze koszty i oszczędność czasu,
 • bezpieczeństwo transakcji. 

Ministerstwo Rozwoju (MR) chce umożliwić urzędom przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Obecnie tylko ok. 10 proc. jednostek samorządu terytorialnego oferuje obywatelom taką funkcjonalność, mimo że obrót bezgotówkowy staje się coraz bardziej powszechny.

MR razem z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.  prowadzi prace nad upowszechnieniem płatności bezgotówkowych. Nasze działania realizowane są w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Celem tego przedsiewzięcia jest opracowanie i wdrożenie modelu akceptacji płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS i użyciem WebPOS Paybynet w jednostkach administracji publicznej, który będzie bezpłatny zarówno dla urzędu, jak i dla klientów.

Program obejmuje:  

 • urzędy marszałkowskie,
 • urzędy miast i gmin,
 • starostwa powiatowe,
 • urzędy wojewódzkie,
 • Policję.

Zachęcamy do udziału w Programie wszystkie urzędy.

Formularz zgłoszeniowy do Programu dostępny jest na stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Szczegółowe informacje o Programie (PDF 325 KB).

 

Urzędy w Programie

Przedstawiamy listę urzędów, które biorą udział w Programie i w których można już płacić bezgotówkowo.

Lista urzędów w Programie (XLS 171 KB)

 

O płatnościach bezgotówkowych

Popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków wyraźnie rośnie, czego dobrym przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, obecnie udział ten szacuje się na ponad 30%.

Przykładowe dane o kartach płatniczych wskazują wzrost wszystkich płatności bezgotówkowych:

 • Obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 35 mln kart płatniczych,
 • Liczba transakcji rośnie z roku na rok, a w 2015 r. przeprowadzono ponad 2,5 miliarda transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych.

Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys., pięć lat później liczba ta wynosiła już 465 tys., co oznacza wzrost o ponad 84%.

Popularnością cieszą się również przelewy elektroniczne – w Polsce w 2015 roku zrealizowano blisko 1,7 mld takich przelewów.

Broszura edukacyjna

Dla urzędów akceptujących do tej pory tylko formę gotówkową przestawienie się na płatności bezgotówkowe wymaga wiedzy, w jaki sposób rozpocząć taką akceptację i do kogo się zwrócić w tej sprawie. Dlatego przygotowaliśmy broszurę edukacyjną, która podpowiada, od czego zacząć realizację płatności bezgotówkowych, oraz przekazuje praktyczne rady i informacje ułatwiające wkroczenie w świat płatności bezgotówkowych. 

Broszura edukacyjna (PDF 680 KB) opisuje, w jaki sposób wprowadzić do urzędu płatności bezgotówkowe. 

Przewodnik, na co zwrócić uwagę w umowie na akceptację

Usługi akceptacji instrumentów płatniczych mogą być prowadzone jedynie przez uprawnione podmioty tj. banki lub agentów rozliczeniowych. Zagadnienia związane ze świadczeniem tego rodzaju usług są często skomplikowane i mogą wymagać wyjaśnienia. Dlatego przygotowaliśmy przewodnik,  który krok po kroku wskazuje na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy na akceptację bezgotówkowych instrumentów płatniczych w terminalach płatniczych.

Przewodnik (PDF 734 KB) zawiera informacje o tym, na co urząd powinien zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy na akceptację płatności w terminalach płatniczych.