Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

ArcelorMittal Poland oficjalnie inauguruje inwestycje w swoim krakowskim oddziale

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnej ceremonii związanej z ukończeniem ważnych projektów inwestycyjnych w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.

Inwestycje zrealizowane w zeszłym roku przekroczyły 500 mln zł, a zmodernizowane dzięki inwestycjom instalacje niedawno osiągnęły pełną zdolność operacyjną. Pakiet inwestycyjny obejmował remont wielkiego pieca nr 5, modernizację konwertora tlenowego, zwiększenie zdolności produkcyjnych walcowni gorącej o 0,9 mln ton rocznie oraz budowę nowej linii ocynkowania o zdolnościach produkcyjnych wynoszących prawie 0,4 mln ton rocznie.  

Premier Morawiecki i prezes Arcelor Mittal

Fot. B. Kosiński/MR

Najbardziej znaczącą inwestycją był remont wielkiego pieca, który wydłużył jego żywotność o kolejne 20 lat pozwalając utrzymać miejsca pracy nie tylko w krakowskim oddziale, ale także wśród licznych podwykonawców oraz branż związanych z przemysłem stalowym m. in. takich jak górnictwo, gazownictwo, energetyka czy transport. Jest to również symbol ciągłości najlepszych tradycji polskiego hutnictwa. Dzięki modernizacji instalacja już dziś spełnia normy unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), wyprzedzając wejście w życie rygorystycznych przepisów, które będą obowiązywać od jesieni 2018 roku.

"Filozofią ArcelorMittal jest kształtowanie przyszłości sektora stalowego i rzeczywiście, inwestując ponad 500 mln zł w Krakowie, położyliśmy fundamenty pod długoterminową przyszłość huty, która do niedawna nie była tak oczywista. Dzięki inwestycjom dawna Huta Sendzimira posiada obecnie najnowocześniejsze instalacje, które należą do najlepszych w europejskim przemyśle hutniczym, i które, obok innych korzyści, przyczynią się także do poprawy oddziaływania na środowisko naturalne. Od 2004 roku zainwestowaliśmy w Krakowie ponad 3 mld zł. Naszym celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania naszych klientów w tym regionie, stąd decyzja o rozszerzeniu zdolności produkcyjnych w części przetwórczej naszej huty" - powiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

 Przemówienie Premiera Morawieckiego na inauguracji inwestycji Arcelor Mittal

Fot. B. Kosiński/MR

"Realizacja programu  inwestycyjnego wykorzystującego najnowsze dostępne obecnie technologie przyczyni się do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu hutniczego, a także korzystnie wpłynie na wiele sektorów związanych z produkcją stali. W tym przedsięwzięciu jest też coś równie ważnego: zdobywanie bezcennego doświadczenia i współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce w tym z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie" – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Uroczyste uruchomienie 4 nowych inwestycji

Fot. B. Kosiński/MR

Więcej o inwestycji w załączonej informacji prasowej.