Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Centrum Turbin gazowych już działa

Wczoraj otwarto Centrum Turbin Gazowych. Polska zyskała unikatowe na skalę europejską centrum badawczo-projektowe w zakresie nowych technologii napraw dla wszelkich typów turbin gazowych. Budowa obiektu jest elementem inwestycji współfinansowanej z funduszy Programu Innowacyjna Gospodarka.

Centrum znajduje się na terenie Instytutu Lotnictwa. Przeprowadzane tam testy i analizy pozwolą inżynierom optymalizować projektowane przez nich rozwiązania. Będą mogli sprawdzić ich komponenty i na bieżąco wprowadzać niezbędne zmiany. Nowo otwarty obiekt składa się z Hali Montażowej, Hali Napraw, biur projektowych i serwisowych, Warsztatu Innowacji przeznaczonego do budowania modeli 3D oraz sal konferencyjnych.

Największa na świecie komora próżniowa w Centrum Turbin Gazowych
Największa na świecie komora próżniowa w Centrum Turbin Gazowych. Jedyna taka komora, do której mieści się największy silnik lotniczy świata, wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Źródło: Instytut Lotnictwa

Budowa Centrum nie byłaby możliwa bez zawiązania współpracy Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa. Konsorcjum tych trzech jednostek zrealizowało projekt pn.”Modernizacja i budowa nowej infrastruktury naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej na potrzeby wspólnych numeryczno-doświadczalnych badań lotniczych silników turbinowych”. Powstało zaplecze badawczo-rozwojowe do prowadzenia różnego rodzaju prac dotyczących sektora lotniczego i energetycznego. Koszt całkowity przedsięwzięcia to niemal 100 mln zł. Unijna dotacja wyniosła blisko 76,4 mln zł.

Informacje o projekcie