Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Obchody 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego

W weekend w Stalowej Woli w woj. podkarpackim trwały trzydniowe ogólnopolskie obchody powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Ministerstwo Rozwoju reprezentowali wiceministrowie Jerzy Kwieciński oraz Adam Hamryszczak.

Pierwszego dnia odbyła się konferencja naukowa „COP. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce”. W konferencji naukowej obok historyków i ekonomistów uczestniczyli także przedstawiciele przemysłu. Obecny na konferencji wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił znaczenie innowacyjności w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju:

"Naszym celem jest to, żeby mieszkańcom naszego kraju żyło się lepiej, żeby mieli wyższy standard i jakość życia. Ta strategia ma być strategią dla ludzi" - powiedział.

Minister Jerzy Kwieciński podczas konferencji COP

Ostatniego dnia obchodów, wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak wziął udział w Gali Finałowej oraz wręczył nagrodę "Innowator Centralnego Okręgu Przemysłowego". Mówił  o patriotyzmie gospodarczym i zrównoważonym rozwoju, a także zapowiedział wsparcie dla średnich miast takich jak Stalowa Wola oraz dla polskich przedsiębiorców.

Minister Adam Hamryszak wręcza nagrodę Innowatora COP

"To biznes ma się przyczynić do rozwoju polskich miast tak, żeby ludzie nie musieli wyjeżdżać za granicę"- powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Minister Adam Hamryszczak podczas uroczystej Gali COP

Tytuł Innowatora COP otrzymały przedsiębiorstwa, które w sposób szczególny wyróżniły się innowacjami w działalności oraz osiągnęły sukces w opracowaniu własnych nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, usługowych, marketingowych i organizacyjnych. Statuetka oraz wyróżnienia zostały wręczone po raz pierwszy oraz przyznane w 4 kategoriach, dla firm działających co najmniej 2 lata: firma mikro i firma mała, firma średnia, firma duża, start up.

***

COP był największym przedsięwzięciem gospodarczym II RP. Obejmował 44 powiaty czterech ówczesnych województw: lwowskiego, krakowskiego, kieleckiego i lubelskiego. Jego celem była rozbudowa przemysłu ciężkiego, m.in. zbrojeniowego oraz zmniejszenie bezrobocia. W latach 1937-39 na ten cel przeznaczano ok. 60 proc. wydatków inwestycyjnych kraju; wydano 1 mld 925 mln zł. W ramach COP powstały istniejące do dziś zakłady przemysłowe, m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Stalowej Woli, Jaśle, Nowej Dębie, Nowej Sarzynie, Ostrowcu, Radomiu, Pionkach, Dębicy. Planowany do 1951 r. rozwój COP przerwał wybuch II wojny światowej.

Stalowa Wola jest miastem, które w ramach COP zostało zbudowane od podstaw na terenie Puszczy Sandomierskiej. Od ścięcia pierwszej sosny do zakończenia budowy huty, elektrowni i miasta minęło 625 dni.