Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kongres 590 – debaty gospodarcze z udziałem przedstawicieli kierownictwa MR

Ponad trzy tysiące osób wzięło udział w odbywającym się w Rzeszowie Kongresie 590. Jednym z głównych jego punktów było specjalne wystąpienie wicepremiera Mateusza Morawieckiego dotyczące rozwoju przedsiębiorczości i wprowadzanych zmian dla firm. W wydarzeniu uczestniczyli także wiceministrowie rozwoju Jerzy Kwieciński, Jadwiga Emilewicz, Andżelika Możdżanowska, Adam Hamryszczak i Mariusz Haładyj.

Kongres 590 to najważniejsze wydarzenie gospodarcze, dedykowane polskim przedsiębiorcom. Głównym jego celem jest wspieranie dynamicznego rozwoju naszej gospodarki. Podczas tegorocznej edycji kongresu odbywającej się pod hasłem „Uwalniamy polski potencjał!”, wicepremier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu specjalnym zapewnił firmy, że rząd chce działać w ich interesie i budować przestrzeń do rozwoju gospodarczego.

Mateusz Morawiecki mówił także o potrzebie odejścia od dotychczasowej fałszywej narracji, że państwo to wróg, a podatki to haracz. Podkreślił także, że to właśnie jakość współpracy na linii administracja - przedsiębiorcy stanowi główny czynnik przyczyniający się do sukcesu państwa.

Wicepremier zapowiedział likwidację banderolowania win, likwidację akcyzy na cydr oraz podkreślił konieczność zlikwidowania problemu luki podatkowej. Zapowiedział również, że do Bożego Narodzenia rząd przedstawi konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych, by uniemożliwić dużym przedsiębiorcom funkcjonowanie kosztem płynności małych i średnich firm.

"Nasza ekipa chce zmienić model gospodarczy, odejść od kapitalizmu równych i równiejszych, kapitalizmu konsumpcji na kredyt w stronę kapitalizmu republikańskiego i kapitalizmu równych szans, opartego na inwestycjach i solidarności społecznej" – oświadczył wicepremier.

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął również udział w specjalnej sesji pt.: „Jak przebudować demokratyczny kapitalizm”.

"Jednym z głównych założeń naszej Strategii jest utrzymanie spójności społecznej. To znaczy zredukowanie poziomu nierówności, a jednocześnie zapewnienie szans na rozwój, dla możliwie najszerszych grup społecznych" - powiedział wicepremier Morawiecki.

Wiceminister Andżelika Możdżanowska wzięła udział w panelu „Ład prawno-instytucjonalny narzędziem wsparcia i ekspansji międzynarodowej polskich firm”. Z kolei wiceminister Jerzy Kwieciński, uczestniczył w dyskusji dotyczącej sytuacji na rynku ubezpieczeń podczas, której prezentowano raport Polskiej Izby Ubezpieczeń pt.” "Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków" oraz w panelach „Transformacja Centralnego Okręgu Przemysłowego w innowacyjne strefy ekonomiczne”, Zwiększona rola kolei jako niezbędny element gospodarki 4.0” „Gaz, biomasa czy biometan. Niskoemisyjne alternatywy dla sektora kogeneracji” oraz w dyskusji zorganizowanej w ramach panelu pt. ”Gospodarka dla zdrowia”.

Podczas odbywającej się pierwszego dnia kongresu konferencji prasowej, wiceminister Adam Hamryszczak ogłosił wspólnie z Prezesem Zarządu Asseco Poland, Adamem Góralem oraz Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, Władysławem Ortylem powstanie Asseco Innovation Hub — nowej inwestycji w obszarze R&D na Podkarpaciu. To wyjątkowe miejsce umożliwi opracowywanie zaawansowanych technologii oraz produktów IT dla kluczowych sektorów gospodarki. Dzięki inwestycji powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy. Całkowita wartość projektu to ponad 80 mln zł. Wiceminister uczestniczył także w panelu "Miasto przyszłości – jak technologie Smart City wspierają osoby z niepełnosprawnościami?”.

Biorący udział w panelu pt. „Zamówienia publiczne – czy muszą być takie drogie i czasochłonne?” wiceminister Mariusz Haładyj zapowiedział, że w nowym prawie zamówień publicznych, znajdą się uproszczenia dotyczące zamówień podprogowych.

O Przemyśle 4.0, reindustrializacji mówiła wiceszefowa resortu Jadwiga Emilewicz podczas panelu „Gospodarska 4.0 – czas zmiany dla biznesu”. Wiceminister wzięła także udział w panelach „ Kapitał ma narodowość” oraz „Jak dofinansować system gospodarki odpadami w Polsce? - czyli o nowych dyrektywach odpadowych".

Foto: B. Kosiński/MR

 • Wiceminister Adam Hamryszczak podczas Kongresu 590

  Wiceminister Adam Hamryszczak podczas Kongresu 590

 • Wicepremier Morawiecki podczas Kongresu 590

  Wicepremier Morawiecki podczas Kongresu 590

 • Wieceminister Andżelika Możdżanowska podczas Kongresu 590

  Wieceminister Andżelika Możdżanowska podczas Kongresu 590

 • Wiceminister Emilewicz podczas Kongresu 590

  Wiceminister Emilewicz podczas Kongresu 590

 • Wiceminister Kwieciński podczas Kongresu 590

  Wiceminister Kwieciński podczas Kongresu 590

 • Wiceminister Haładyj podczas Kongresu 590

  Wiceminister Haładyj podczas Kongresu 590