Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polska Wielki Projekt

Wystąpienie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego otworzyło drugi dzień VII Kongresu Polska Wielki Projekt. Poruszył w nim, m.in. temat budowy „konserwatyzmu modernizacyjnego”, czyli oparcia gospodarki o nowoczesność i czwartą rewolucję technologiczną, a także Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Robotyzacja i automatyzacja, trendy demograficzne, czy te związane z cyberbezpieczeństwem w dużym stopniu stanowią dla nas szanse. Otaczająca nas nowoczesność nie kłóci się jednak z patriotyzmem i miłością do ojczyzny" – zaznaczył wicepremier.

Premier Morawiecki podczas Kongresu Polska Wielki ProjektFot. B. Kosiński/MR

"Powinniśmy ten tzw. "konserwatyzm modernizacyjny"  i solidarność nie tylko mieć na naszych sztandarach, ale też w mądry sposób wdrażać w naszym systemie gospodarczym i politycznym" – dodał szef resortu rozwoju. 

Mówiąc o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, podkreślił, że jest to strategia będąca wyrazem wolności gospodarczej:

"Dziś panuje wolność indywidualna, wolność od państwa. My wychodziliśmy z innej perspektywy, dla nas wolność oznacza również wolność dla Rzeczypospolitej. My mamy bowiem obowiązki wobec Rzeczypospolitej, a i ona ma obowiązki wobec nas".

Premier Morawiecki na Kongresie Polska Wielki Projekt

Premier Morawiecki podczas Kongresu Polska Wielki ProjektFot. B. Kosiński/MR

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wielopoziomowa. Pierwszy dotyczy podstawowych potrzeb społecznych: rodziny, pracy, płacy i mieszkania. Drugi wymiar odnosi się do makroekonomii, a trzecim jest realna gospodarka. Przykładami realizacji strategii w tych trzech wymiarach są, m.in. program 500+, niski deficyt sektora finansów publicznych, czy walka z wyłudzeniami podatków.

Natomiast w trakcie panelu „Nowe Bretton Woods. Czy jest potrzebny nowy globalny kontrakt społeczny?”, wicepremier Mateusz Morawiecki, wspólnie z dr. Jonathanem Ostrym – wicedyrektorem w Departamencie Badań, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Michaelem Pettisem – wykładowcą w Szkole Zarządzania Guanghua Uniwersytetu Pekińskiego, dyskutował, m.in. o nierównowagach globalnych w kontekście kryzysów finansowych oraz nierównościach społecznych jako zagrożeniach dla wolnego handlu, a także perspektywach demokratycznego kapitalizmu w epoce robotyzacji i sztucznej inteligencji.

W Kongresie Polska Wielki Projekt uczestniczyli również wiceministrowie Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz. Minister Kwieciński wziął udział w panelu "Budowa polskiego kapitału fundamentem polskiej wolności". Natomiast wiceminister Emilewicz zabrała głos w panelu „Polska wobec globalnej gospodarki opartej na danych".

Minister Emilewicz podczas panelu na Kongresie Polska Wielki ProjektFot. B. Kosiński/MR

***

Tegoroczna edycja Kongresu potrwa do niedzieli i odbywa się pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy". W programie kongresu są panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury. Zostanie też wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Według organizatorów misją przyświecającą kongresowi jest dyskusja nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą.