Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polsko-Bułgarskie Forum Gospodarcze

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyło się Polsko-Bułgarskie Forum Gospodarcze. Wzięli w nim udział prezydenci obu krajów - Andrzej Duda i Rumen Radew oraz ok. 200 przedsiębiorców z Polski i Bułgarii. Wydarzenie otworzył wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Przemawia wiceminister Słowik

"Cieszy nas dobrze rozwijająca się współpracę handlowa między Polską i Bułgarią. Wzajemne obroty towarowe od kilku lat charakteryzują się wyraźną dynamiką wzrostową– mówił wiceszef resortu.

Wyraził także przekonanie, że optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego w naszym kraju, skłonią kolejnych bułgarskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.

Podczas forum wystąpiła Marieta Zaharieva, Dyrektor Wykonawczy bułgarskiej Agencji ds. Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Witold Karczewski. Odbyły się także prezentacje Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz bułgarskiej Agencji ds. Inwestycji. Istotnym elementem Polsko-Bułgarskiego Forum Gospodarczego było podpisanie porozumień o współpracy. Przedstawiciele biznesu z obu krajów podpisali łącznie osiem umów bilateralnych, m.in. na sprzedaż pasz specjalistycznych, mięsa, mleka i miodu. Na mocy podpisanych umów powstaną także dwa polsko-bułgarskie konsorcja z branży infrastrukturalnej.

Powitanie Prezydenta RP

Forum podsumowały wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i Rumena Radewa.

"Nasz kraj rozwija się gospodarczo, dzięki czemu staje się bardziej konkurencyjny na europejskich rynkach, również bułgarskim. Sprzyja temu Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada zwiększenie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw znad Wisły– powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Radew podkreślał wagę współpracy regionalnej między państwami Trójmorza. Zaznaczył, że Polska i Bułgaria są zaufanymi partnerami.

Polsko Bułgarskie Forum Gospodarcze było już drugim takim wydarzeniem. Poprzednie miało miejsce w Sofii podczas wrześniowej wizyty premier Beaty Szydło w Bułgarii.