Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Współpraca Polski i Ukrainy

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przebywał z dwudniową wizytą w Kijowie. Inauguracja projektu pomocy rozwojowej dla Ukrainy oraz misji przedstawicieli polskiego biznesu do Obwodu Kijowskiego - to główne cele pobytu wiceszefa resortu u naszego wschodniego sąsiada.

Przemawia wiceminister Jerzy Kwieciński

Celem projektu pomocy rozwojowej pn. „Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz konkurencyjności regionów”, jest wsparcie tego kraju w procesie budowy samorządnego i demokratycznego państwa.

"To kolejny krok w rozwoju bardzo dobrych stosunków dwustronnych pomiędzy naszymi państwami- powiedział wiceminister Kwiecińskipodczas otwarcia projektu.

Inauguracja projektu pomocy rozwojowej

Ukraina jest priorytetowym partnerem Polski i ważnym państwem w regionie objętym polską pomocą rozwojową. Od 2005 r. przeznaczyliśmy na rzecz Ukrainy ponad 115,8 mln euro w ramach dwustronnej oficjalnej pomocy rozwojowej (ang. ODA). Główne obszary wsparcia to kapitał ludzki, dobre rządzenie, samorządność, rozwój regionalny, przedsiębiorczość i sektor prywatny.

"Mamy duże doświadczenie w przygotowywaniu oraz realizacji programów i projektów prorozwojowych. Efektywnie korzystamy z Funduszy Europejskich. Przygotowaliśmy założenia nowej strategii rozwoju kraju - Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Naszym doświadczeniem chcemy się dzielić z ukraińskimi partnerami- podkreślił Jerzy Kwieciński.

O tym jak istotne jest dzielenie się doświadczeniami i upowszechnianie dobrych praktyk, wiceminister mówił też podczas otwarcia misji polskiego biznesu do Obwodu Kijowskiego, będącego jednym z najważniejszych na gospodarczej mapie Ukrainy.  

"Działaniom tym służą również misje gospodarcze, które – jak mi wiadomo – będą cyklicznym wydarzeniem organizowanym w różnych obwodach Ukrainy- poinformował.

Jak wynika ze statystyk, obroty towarowe pomiędzy Polską i Ukrainą w 2015 r. spadły o 22,87 proc. w porównaniu do 2014 r. i wyniosły 5 mld dolarów. Ten spadek można przypisywać utrzymującej się recesji gospodarczej połączonej z sytuacją polityczną na Ukrainie.

"W tej trudnej sytuacji, rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy dwustronnej jest szczególnie ważne- zwrócił uwagę wiceminister Jerzy Kwieciński. 

Odbywająca się w dniach 30 czerwca - 1 lipca br. wizyta wiceministra w Kijowie była też okazją do spotkania z wicepremierem, ministrem rozwoju gospodarczego i handlu Stepanem  Kubiwem oraz  przedstawicielami Kijowskiej Państwowej Administracji Obwodowej i Kijowskiej Rady Obwodowej. Rozmawiano przede wszystkim w współpracy gospodarczej Polski i Ukrainy.

Ministerstwo Rozwoju realizuje też w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej, projekt współpracy z Mołdawią.

Informacja prasowa o projekcie pomocy rozwojowej dla Ukrainy (PDF 615 KB)