Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rozwój innowacji finansowych w Polsce – bariery i szanse

W Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie współorganizowane przez Ministerstwo Finansów, Fundację FinTech Poland oraz Centrum Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego otwierające dyskusję nad możliwością powstania w Polsce silnego FinTech Hubu. Spotkanie otworzył wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Udział w dyskusji wzięli przedstawiciele z Nadzoru Finansowego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Banku PKO BP, firmy Billon, a także przedstawiciele startupów. Rozmowy ekspertów dotyczyły stworzenia w Polsce tzw. „piaskownicy regulacyjnej”.

GRAFIKA

"Aby efektywnie wykorzystać w Polsce potencjał innowacyjnych podmiotów finansowych,  konieczna jest dobrze zaprojektowana infrastruktura instytucjonalna, prawna, technologiczna i społeczna. Bardzo się cieszę, że tak wielu przedstawicieli instytucji finansowych, banków i start-upów jest zainteresowanych współpracą w tym temacie" – powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński otwierając spotkanie. 
"Przed Polską stoi szansa stworzenia centrum finansowego nowej generacji, wyspecjalizowanego w obszarze innowacji finansowych i jednocześnie mającego istotne znaczenie dla Unii Europejskiej" - dodał wiceszef resortu.

PIASKOWNICA REGULACYJNA

Tak zwana „piaskownica regulacyjna” (regulatory sandbox) polega na wytworzeniu bezpiecznego środowiska prawnego i organizacyjnego, w którym uczestnicy rynku, zarówno start-upy, jak i dojrzałe instytucje, będą mogły tworzyć, oferować i testować nowe usługi finansowe w ograniczonej grupie klientów, przy ograniczonych wymogach regulacyjnych.

W praktyce „piaskownica regulacyjna” to wydzielone środowisko prawne, w którym bez negatywnych konsekwencji oraz bez konieczności uzyskiwania skomplikowanych licencji przedsiębiorcy mogą eksperymentować z nowoczesnymi technologiami.

Podobne rozwiązania polegające na zastosowaniu piaskownicy regulacyjnej zostały już z sukcesem zrealizowane w kilku krajach będących liderami w obszarze innowacji finansowych, w tym w szczególności w Wielkiej Brytanii, Australii, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Malezji czy Hong Kongu.

Na spotkaniu, oprócz zagadnień związanych z tzw. „piaskownicą regulacyjną", omówiono wyniki raportu „Fintech w Polsce, bariery i szanse rozwoju”, które pokazują, że innowacje finansowe stają się wiodącym czynnikiem transformacji sektora finansowego. Zmiany technologiczne stwarzają liczne szanse zarówno dla nowych podmiotów (start-upy FinTech), jak i dla dojrzałych instytucji (np. banki FinTech) pozwalając obniżyć koszty, zwiększyć zasięg czy wykreować nowe modele biznesowe. Ponadto podczas dyskusji wskazane zostały doświadczenia innych krajów w tym zakresie, a także rekomendacje, jakie regulacje powinny zostać wdrożone, aby w Polsce zaistniała wielowymiarowa „piaskownica regulacyjna”.  

uczestnicy spotkania fintech

Spotkanie było także okazją dla przedstawicieli startupów do podkreślenia tego, co jest niezbędne, aby małe firmy finansowe swobodnie rozwijały się na polskim rynku. Główne spostrzeżenia dotyczyły m.in. konieczności otwartej współpracy pomiędzy organami nadzoru, ministerstwami i przedstawicielami rynku.   

Zobacz również:
Raport pt. „FinTech w Polsce, bariery i szanse rozwoju”