Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Spotkanie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem

Polsko-niemiecka współpraca inwestycyjna, kontynuacja dobrej wymiany handlowej, wspólne działania na rzecz umocnienia roli przemysłu w Europie i cyfryzacja jako jeden z motorów wzrostu gospodarczego to tematy spotkania wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego z Sigmarem Gabrielem, wicekanclerzem i ministrem gospodarki i energii Republiki Federalnej Niemiec.

Spotkanie wicepremiera M. Morawieckiego z wicekanclerzem Niemiec S. Gabrielem

Ministrowie rozpoczęli spotkanie od omówienia zagadnień dotyczących polsko-niemieckiej polityki gospodarczej.

"Nasze relacje ekonomiczne pozostają od dawna na świetnym poziomie. Z tego względu zależy nam na zwiększaniu wymiany handlowej i inwestycyjnej pomiędzy naszymi krajami, a także podejmowaniu wspólnych działań w obszarze reindustrializacji, likwidacji barier na jednolitym rynku i wsparcia innowacyjności, zwłaszcza w przypadku MŚP"– powiedział wicekanclerz Gabriel.

Wicepremier Morawiecki potwierdził z kolei, że rząd polski określa kluczowe dziedziny gospodarki przyszłości w oparciu o pięć filarów: reindustrializację, uproszczenia dla biznesu, innowacje, lepszą dostępność kapitału i wsparcie eksportu. Jak zaznaczył, w tym kontekście Polska chce uruchomić duże środki inwestycyjne (finasowanie po części z budżetu, po części ze środków UE).

"Chcemy też skorzystać z możliwości, jakie dają programy inwestycyjne np. plan Junckera. Zapraszamy Niemcy do szerokiej współpracy przy planach inwestycyjnych i rozwojowych" - mówił.

 Spotkanie wicepremiera M. Morawieckiego z wicekanclerzem Niemiec S. Gabrielem

Minister gospodarki i energii Niemiec podkreślił, że gospodarki polską i niemiecka wyróżnia jeden ważny wspólny element: mocna baza przemysłowa.

"Zastanawiamy się, jak rozbudować tę współpracę w dziedzinie reindustrializacji. A nasza wspólna szansa, jeśli chodzi o rynku globalne, to wszystko, co jest postępowe, innowacyjne"  – podkreślił.

Sigmar Gabriel przekazał też, że niemieckie firmy, są w ogromnym stopniu zainteresowane digitalizacją.

"Stawiają na rozbudowę infrastruktury, interoperacyjność, szerokopasmowy internet, tak by śmiało konkurować z globalnymi graczami na rynku" – mówił.
"Cyfryzacja to równie ważny element polskiego planu rozwoju, rozumiana zarówno jako cyfryzacja administracji publicznej, a także jako źródło ułatwień dla firm"– mówił wicepremier Morawiecki.

Podczas briefingu prasowego obaj ministrowie raz jeszcze podkreślili rolę dobrej współpracy gospodarczej i wspólnych działań na rzecz wzmocnienia roli przemysłu w Europie. Wicekanclerz Gabriel poinformował, że przyjął zaproszenie na kolejne spotkania grupy Przyjaciół Przemysłu (Friends of Industry), które 22 kwietnia 2016 r. odbędzie się w Warszawie.

Spotkanie wicepremiera M. Morawieckiego z wicekanclerzem Niemiec S. Gabrielem