Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Startupy w Pałacu

Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim dziesięcioro młodych przedsiębiorców zaprezentowało przed Prezydentem Andrzejem Dudą, inwestorami, urzędnikami oraz ambasadorami swe wyjątkowo innowacyjne firmy. To pierwsza odsłona projektu „Startupy w Pałacu”. W spotkaniu uczestniczyli wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Rozwoju sfinansowało wyjazd dla trzech startupów na międzynarodową konferencję technologiczną, a pozostała siódemka otrzymała zaproszenie na pokład prezydenckiego samolotu, by wziąć udział w oficjalnych misjach gospodarczych Głowy Państwa.

"Startupy to poważny biznes, zasługujący nie tylko na uznanie i szacunek, ale również na wsparcie. Chcemy wspierać nieszablonowo myślące dziś polskie firmy, które będą wyznaczać standardy jutra w nowoczesnej gospodarce i przemyśle przyszłości " – podkreślał wicepremier Morawiecki.
"Obecnie, największa sieć hotelowa nie ma ani jednego pokoju hotelowego na własność, wreszcie największa hurtowania danych w naszym regionie Europy nie ma ani jednego swojego serwera. To znamienne dla rewolucji 4.0, której jesteście nie tylko świadkami, lecz uczestnikami i kreatorami. Komponent informatyczny jest nieodzownym elementem nowoczesnej gospodarki " – zwrócił się do młodych przedsiębiorców wicepremier M. Morawiecki.
"My politykę rozwoju opartego o innowacje traktujemy pierwszoplanowo. To przede wszystkim program Start in Poland o wartości blisko 3 mld zł " – zapewniał minister rozwoju.

Wicepremier M. Morawiecki na spotkaniu ze startupami w Pałacu Prezydenckim

Finałowa dziesiątka wybrana w otwartym konkursie przez Fundację Startup Poland zaproszona do Pałacu Prezydenckiego:

  • FlyTech UAV - firma odpowiadająca na potrzeby rynku w zakresie produkcji oraz implementacji innowacyjnych latających systemów bezzałogowych - dronów.
  • Kontakt.io - łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon.
  • Migam - dzięki rozwiązaniom firmy strony internetowe i e-usługi stają się dostępne dla wielu osób niesłyszących.
  • Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.
  • Nexbio - jest firmą biotechnologiczną oferującą rozwiązania umożliwiające zidentyfikowanie organizmów zagrażających różnego rodzaju uprawom roślinnym.
  • Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania.
  • Reality Games - studio produkujące gry i firma, która znalazła nowe możliwości komercjalizacji tzw. BIG DATA.
  • SatAgro - to serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw.
  • Elmodis - startup, który produkuje zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe, monitorujące dane potrzebne do poprawy efektywności energetycznej i operacyjnej maszyn.
  • VoicePin - system, który może być wykorzystywany dla potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji, będący rozwiązaniem tańszym niż inne biometryczne sposoby identyfikacji.

Wicepremier M. Morawiecki na spotkaniu ze startupami w Pałacu PrezydenckimFoto: Kancelaria Prezydenta RP

Program Start in Poland

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności opracowało program Start in Poland - prawie 3 miliardy złotych zostanie zainwestowane w rozwój startupów w Polsce. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej.

To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych. Program Start In Poland jest marką parasolową, która skupia najważniejsze instrumentarium wsparcia startupów w Polsce. Działania w zakresie instrumentów kapitałowych zostały skonsolidowane i będą realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Natomiast w zakresie programów akceleracyjnych istotną rolę będzie pełniła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej o programie na stronie Ministerstwa