Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wiceministrowie Kościński i Kwieciński na Astana Expo 2017

Wiceszefowie resortu rozwoju byli obecni na Wystawie Międzynarodowej Expo 2017 w Astanie. Tadeusz Kościński uczestniczył w Polsko- Kazachstańskim Forum Gospodarczym oraz Narodowym Dniu Polski. Natomiast Jerzy Kwieciński wziął udział w Dniu Zgromadzenia Międzynarodowego Biura Wystaw. Obaj odbyli też szereg rozmów gospodarczych oraz promowali kandydaturę Polski i Łodzi na organizatora wystawy EXPO w 2022 r.

W Forum Gospodarczym wzięło udział prawie 250 firm z Polski i Kazachstanu. Dyskutowano głównie o finansowaniu wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, współpracy regionalnej, rozwoju infrastruktury, a także o współpracy w dziedzinie energetyki.

"Forum jest płaszczyzną zacieśniania kontaktów biznesowych oraz kreowania nowych inicjatyw" – mówił podczas ceremonii otwarcia wiceminister Kościński.

Podczas forum podpisano 10 nowych umów w sprawie bilateralnej współpracy między polskimi i kazachstańskimi firmami. Jeszcze przed rozpoczęciem forum, wiceminister Tadeusz Kościński podpisał ze stroną kazachstańską porozumienie o współpracy gospodarczej. Podczas podpisania umowy obecni byli prezydenci Polski i Kazachstanu.

Podpisanie umowy
Foto: PARP

Wiceminister Kościński powiedział, że Kazachstan jest bramą prowadzącą do Azji, a Polska bramą prowadzącą do Unii Europejskiej. Podkreślił, że dziś w Kazachstanie działa ok. 190 firm z udziałem polskiego kapitału, podczas gdy 15 lat temu było ich 42.

7 września był Narodowym Dniem Polski na Expo 2017, rozpoczęła go ceremonia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Kazachstanu - Bakytzhana Saginatayeva. Po części oficjalnej odbył się koncert polskich artystów. Dzień Polski zakończył uroczysty koncert galowy w teatrze „Astana Balet” w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Wiceminister Jerzy Kwieciński podczas EXPO 2017 promował polską kandydaturę do organizacji Expo 2022 w Łodzi. Wiceszef resortu rozwoju jest pełnomocnikiem rządu ds. Expo 2022 w Łodzi.

Wystawa Międzynarodowa Expo 2017 rozpoczęła się w czerwcu i trwała do 10 września. Polski pawilon uhonorowano w Astanie złotym medalem za najlepszy pawilon narodowy do 400 m2 w kategorii architektura i design.