Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Mateusz Morawiecki na Konferencji G20

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki, wziął udział w pierwszym dniu konferencji państw G20 „Digitising finance, financial inclusion and financial literacy” odbywającej się w niemieckim Wiesbaden. Wicepremier był specjalnym gościem Prezesa Bundesbanku, a podczas swojej wizyty spotkał się m.in. z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble oraz prezesem Banku Anglii Markiem Carneyem. Do Wiesbaden zostali zaproszeni ministrowie finansów i prezesi banków centralnych państw G20.

Otwarcie konferencji G20

"Polska jest zainteresowana wzmocnieniem swojej roli w pracach G20. Popieramy też potrzebę zwiększenia przejrzystości międzynarodowego systemu podatkowego, a walka z unikaniem opodatkowania z wykorzystaniem między innymi rajów podatkowych, ma dla nas podstawowe znaczenie. Podczas konferencji przedstawiłem stanowisko polskiego rządu na temat wyzwań stojących przed Unią Europejską i najsilniejszymi państwami świata w kwestii uszczelniania systemów podatkowych oraz bardziej odpowiedzialnego i sprawiedliwego społecznie rozwoju gospodarczego" – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

W Wiesbaden, oprócz udziału w głównych panelach dyskusyjnych, Wicepremier Mateusz Morawiecki odbył szereg rozmów dwustronnych.  Po raz pierwszy od objęcia teki Ministra Finansów, spotkał się ze swoim odpowiednikiem – Ministrem Finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble. Morawiecki rozmawiał też z prezesem Banku Anglii, Markiem Carneyem.  Szczególne znacznie, w kontekście planowanej w tym roku pierwszej w historii wizyty Prezydenta Singapuru, miało spotkanie Mateusza Morawieckiego z wicepremierem Singapuru, Tharmanem Shanmugaratnamem.

Spotkanie Premiera Morawieckiego z Ministrem Shauble

Spotkanie Premiera Morawieckiego z

Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Stanowi ona forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. Początkowo spotykała się na szczeblu ministrów finansów, później format rozszerzono także na przywódców państw, którzy spotykają raz do roku. Kolejny, 12 szczyt G-20 odbędzie się w 2017 r. w Niemczech. Polska nie jest członkiem Grupy. Zaproszenie dla wicepremiera Mateusza Morawieckiego do wzięcia udziału w Konferencji G20 jest precedensem w dotychczasowej praktyce działania Grupy.

Premier Morawiecki na Konferencji G20

Fot. Frank Rumbenhost / Bundesbank