Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wicepremier Mateusz Morawiecki na spotkaniach z inwestorami w Londynie

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki rozpoczął w środę jednodniową wizytę w Londynie. Jest to kolejna już wizyta wiceprezesa Rady Ministrów w stolicy Wielkiej Brytanii, podczas której spotyka się z inwestorami i instytucjami finansowymi. Ponadto spotka się z dziennikarzami czołowych mediów ekonomicznych w tym Bloomberg oraz Financial Times.

"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju umożliwi Polsce wstąpienie do elitarnego klubu krajów zamożnych poprzez zorientowaną na eksport industrializację. Codziennie działamy po to, by osiągnąć ten cel– podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki.

Bogaty program wizyty potwierdza pozytywny klimat inwestycyjny, jaki panuje w Polsce. Wicepremier, podczas spotkań, prezentuje rosnące wskaźniki gospodarcze, stabilną politykę makroekonomiczną oraz niski deficyt budżetowy jako główne efekty „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, przyjętej przez rząd w lutym 2017 r. Kluczowym przedstawicielom zagranicznych banków i funduszy inwestycyjnych, które myślą o zainwestowaniu w Polsce lub są już obecne na polskim rynku, szef resortu rozwoju i finansów mówił o perspektywach wzrostu gospodarczego, eksporcie i innowacjach. Wśród inwestorów i instytucji finansowych, z jakimi spotyka się w środę wicepremier Morawiecki są: Goldman Sachs, Royal Bank of Scotland, Nomura International czy JP Morgan.

"Polska jest na stabilnym szlaku wysokiej dynamiki i ostrożnych finansów publicznych w perspektywie najbliższych kilku lat" – komentuje wicepremier Morawiecki.

Polska stała się krajem pierwszego wyboru dla inwestorów zagranicznych z sektora produkcji przemysłowej. Przykładowo, w województwie podkarpackim stale rozwija się Dolina Lotnicza - obecnie powstaje 10 nowych inwestycji, w tym zakład brytyjskiej firmy MB Aerospace Rzeszów wart 90 mln złotych.

Obserwowane jest zwiększone zainteresowanie brytyjskich inwestorów rynkiem polskim, szczególnie wśród przedsiębiorstw średniej wielkości. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i podmioty podległe obsługują projekty firm brytyjskich, które w przypadku realizacji w Polsce stworzą bezpośrednio 1300 nowych miejsc pracy. Wartość tych projektów to 425 mln złotych.

W ciągu ostatniego półtora roku w ramach inwestycji korzystających z różnych form wsparcia publicznego przyciągnięto setki nowych inwestycji. Wygenerują one bezpośrednio 16 tys. i pośrednio 35 tys. nowych miejsc pracy. W tym roku obserwujemy dalszy wzrost nakładów inwestycyjnych.

Fot. B. Kosiński/MR

Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas spotkań i wizyty w Londynie

 • Spotkanie z inwestorami

  Spotkanie z inwestorami

 • Wywiad w Bloomberg TV

  Wywiad w Bloomberg TV

 • Wicepremier Mateusz Morawiecki

  Wicepremier Mateusz Morawiecki

 • Spotkanie z przedstawicielami instytucji finansowych

  Spotkanie z przedstawicielami instytucji finansowych