Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zmiany w MdM

18 847 udzielonych kredytów na kwotę 3 504,6 mln zł – to dotychczasowe efekty realizacji programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Przedstawił je wiceminister Paweł Orłowski podczas konferencji „Nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych”, która 16 kwietnia br. odbyła się w Poznaniu.

Wiceszef resoru przypomniał, że MdM łączy w sobie cele polityki społecznej (zwiększenie dostępności mieszkań), demograficznej (szczególne preferowanie rodzin z dziećmi) i gospodarczej (proinwestycyjny charakter wspieranych przedsięwzięć). Podkreślił, że program nadal znajduje się w początkowym okresie realizacji.

"Z doświadczeń towarzyszących innym podobnym działaniom wynika, że okresowi temu towarzyszy najpierw etap wdrożeniowy, po którym następuje stopniowy rozwój programu. Dla porównania, w przypadku Rodziny na Swoim, w pierwszych dwóch latach liczba udzielanych kredytów wynosiła niespełna 4 tys. w 2007 r. oraz 6,6 tys. kredytów w 2008 r. "  – dodał wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Konferencja na temat nowelizacji programu MdM 16 kwietnia 2015 r. w Poznaniu, zdjęcie Wielkopolskiej Izby Budownictwa

Program ma również oddziaływanie proinwestycyjne. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2014 r. podmioty oferujące mieszkania na rynku rozpoczęły budowę 69,7 tys. mieszkań – o 18,4 tys. (35,8%) więcej niż rok wcześniej. Liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła 77,5 tys., czyli o 21,4 tys. (38,3%) więcej niż w 2013 r.

Projekt nowelizacji ustawy z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych, przyjęty przez rząd 3 marca 2015 r., jest aktualnie procedowany w Sejmie.

"Wzmocniono przede wszystkim prorodzinne oddziaływanie MdM "  – poinformował Paweł Orłowski.

O zaproponowanych w nowelizacji ustawy zmianach, można przeczytać na stronie Ministerstwa, natomiast przebieg prac parlamentarnych, można śledzić na stronie Sejmu.