Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rozmowy o polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Paulem W. Jonesem. Następnie odbyły się rozmowy w formacie „okrągłego stołu” z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. W spotkaniach uczestniczył również wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

W trakcie rozmów z ambasadorem USA omówione zostały kwestie polsko-amerykańskich stosunków handlowych i inwestycyjnych oraz perspektywy ich rozwoju. Omówiono również możliwości w zakresie eksportu polskich towarów na rynek USA.

Spotkanie z Ambasadorem USAFot. B. Kosińśki/MR

Spotkanie z Polsko-Amerykańską Radą Biznesu (PARB) poświęcone było szansom zwiększenia polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, a także zaangażowania inwestorów.

Spotkanie z Polsko Amerykańską Radą Biznesu

***

Polsko-Amerykańska Rada Biznesu (PARB) powstała w lipcu 2010 r. i zrzesza kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Misją Rady jest promocja współpracy gospodarczej między USA a Polską, m.in. poprzez organizację wizyt handlowych do Polski oraz wymiany doświadczeń w zakresie spraw gospodarczych.

Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze

Według wstępnych danych GUS, obroty handlowe Polski z USA w 2016 r. wyniosły 10,4 mld dol. (+7,5%), dla porównania w 2015 r. osiągnęły 9,7 mld dol. Eksport z Polski do USA wyniósł 4,8 mld dol. i zwiększył się o 7,7 %. Przywóz z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. i wzrósł o 7,2%. Pozycja USA w handlu zagranicznym Polski umocniła się. USA były w 2016 r. 12 partnerem w polskim eksporcie z udziałem 2,4% oraz 8 w imporcie (2,8%).