Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wizyta wicepremiera Morawieckiego w Zduńskiej Woli

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki 2 czerwca odwiedził Zduńską Wolę. Wziął udział w konferencji poświęconej Pakietowi dla miast średnich. Zwiedził również przedsiębiorstwo Izodom 2000 Polska oraz teren inwestycyjny Miasta Zduńska Wola leżący w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

wicepremier Morawiecki W konferencji z samorządowcami i przedsiębiorcami na temat wsparcia miast średnich wraz z wicepremierem wzięli udział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, który przedstawił założenia Pakietu oraz sekretarz stanu w KPRM Grzegorz Schreiber i parlamentarzyści.

"Przy dobrej współpracy z samorządem i przedsiębiorcami lokalnymi, za dwa,trzy lata w regionie zobaczymy znaczącą różnicę. Spadnie bezrobocie, poprawi się poziom wzrostu gospodarczego i poziom wynagrodzeń, bo o to w końcu nam chodzi, by był satysfakcjonujący dla mieszkańców" – powiedział wicepremier Morawiecki.

wicepremier Morawiecki

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020.

Wicepremier odwiedził również nowo dołączony teren inwestycyjny Miasta Zduńska Wola do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Elementem Pakietu wspierającego rozwój średnich miast są właśnie zmiany w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych.

wicepremier Morawiecki

"W pierwotnym założeniu miały rozwijać się tam, gdzie było największe bezrobocie, tam gdzie region i jego miasta traciły na znaczeniu społeczno-gospodarczym. Tymczasem najlepiej rozwinęły się strefy wokół dużych aglomeracji, a nie o to chodziło" - zaznaczył minister rozwoju i finansów.
"Dlatego nowe przepisy, które musi przyjąć rząd i Sejm, znacznie zdynamizują, ułatwią i rozszerzą możliwości inwestycyjne w takich miejscowościach, jak np. Zduńska Wola. Nowe mechanizmy mają ułatwić i wzmocnić wsparcie w pozyskiwaniu inwestorów"- dodał.

Ponadto wicepremier Mateusz Morawiecki zwiedził przedsiębiorstwo Izodom 2000 Polska, które jest producentem innowacyjnych materiałów budowlanych. Autorska technologia budowlana „Izodom” stosowana jest do budowy budynków energooszczędnych i pasywnych, w których zużycie energii jest wielokrotnie mniejsze niż w budynkach tradycyjnych. Firma ze Zduńskiej Woli otrzymała nagrody za wdrażanie nowej technologii budownictwa m.in. od Komisji Europejskiej – EU Gateway 2013 za jedną z 40 najlepszych technologii i produktów budowlanych w całej UE oraz od Departamentu Środowiska ONZ– jako jedna z 350 na świecie została członkiem inicjatywy Caring for Climate, zrzeszającej firmy, których działanie przyczynia się do ochrony światowego klimatu poprzez oferowanie tanich domów energooszczędnych.

wicepremier Morawiecki

Firma dostarcza produkty do wszystkich krajów UE, Kostaryki, Nowej Zelandii, Turcji, Rosji, USA, Nigerii, RPA i Brazylii, posiada nowych przedstawicieli handlowych w Kolumbii, Chile, Południowej Korei, Bośni. Aktualnie przedsiębiorstwo przygotowuje projekty budynków dla programu „Mieszkanie Plus”, których koszt budowy odpowiada kosztom budownictwa tradycyjnego, za to koszty utrzymania są 10‑krotnie niższe.